Stowarzyszenie Karolina

Stowarzyszenie „Karolina” funkcjonuje od czerwca 2022 roku. Członkami Stowarzyszenia są nauczyciele i pracownicy Zespołu Szkół w Wodzisławiu. Patronką stowarzyszenia została Karolina Lanckorońska, której przodkowie pochodzili z pobliskiego Brzezia.

KRS0000978624
REGON522374920
Adres siedziby: ul. Szkolna 3, 28-330 Wodzisław
FORMA PRAWNA: STOWARZYSZENIE
Data rejestracji: 23 czerwca 2022

Numer konta bankowego Stowarzyszenia Karolina

WŁADZE STOWARZYSZENIA:
Organ reprezentacji: Zarząd
Sposób reprezentacji: Do składania oświadczeń woli w imieniu stowarzyszenia ,w tym w sprawach majątkowych, uprawniony jest dwóch członków zarządu działających łącznie.
Prezes zarządu: Aneta Marta Rosół
Członek Zarządu: Krzysztof Tomasz Łuszczki
Członek Zarządu: Agnieszka Renata Tomasik

Statut Stowarzyszenia Karolina

W ramach projektu: przemianę przeszła świetlica oraz łazienka:

Tak wyglądała świetlica przed remontem:

W trakcie prac remontowych:

Po modernizacji możemy pochwalić się pięknymi wnętrzami i ciekawym wyposażeniem.  27 września 2023r. odbyło się uroczyste oddanie pomieszczenia Izby Pamięci.

• 27 września 2023r. był dla Liceum Ogólnokształcącego w Wodzisławiu dniem wyjątkowym. Tego dnia bowiem świętowaliśmy w naszej placówce Dzień Polskiego Państwa Podziemnego. To właśnie 27 września 1939 roku, w oblężonej Warszawie powołano zakonspirowaną organizację o nazwie Służba Zwycięstwu Polski, poprzedniczkę Armii Krajowej. Główną częścią uroczystości była Konferencja „Pamiętamy o Żołnierzach Armii Krajowej” sponsorowana ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Funduszu Młodzieżowego na lata 2022-2023. Młodzież, Grono Pedagogiczne oraz przybyli goście otrzymali niepowtarzalną okazję, aby wysłuchać wspomnień na temat żołnierza  Armii  Krajowej – prywatnie pradziadka jednej z uczennic liceum  – Julii Miszczyk /klasa 3/. Jego mundur ofiarował naszej szkole wujek Julii – podporucznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie p. Jarosław Miszczyk, który podzielił się także refleksją na temat swego dziadka .Przedstawiciel kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej p. Paweł Żołądek przybliżył obecnym historię Polskiego Państwa Podziemnego  z lat 1939 – 1945, a także historię  Armii Krajowej na Kielecczyźnie. Swoją obecnością zaszczycili nas również: burmistrz Wodzisławia p. Dominik Łukasik, Przewodniczący Rady Powiatu p. Marek Mentel, radny powiatu p. Jarosław Krawczyk, sekretarz Miasta i Gminy Wodzisław p. Renata Koziara, dyrektorzy miejscowych placówek oświatowych /p. Jerzy Kostyła i p. Izabela Filip/ oraz przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń. Jednak gościem honorowym był p. Kazimierz Suliga – żołnierz Armii Krajowej, Prezes Koła Wodzisław Światowego Związku Żołnierzy AK, który przekazał dla liceum w Wodzisławiu sztandar AK. Właśnie ten sztandar oraz mundur p. Stefana Miszczyka – żołnierza AK znalazły swoje honorowe miejsce w odnowionej i uroczyście otwartej Izbie Pamięci prof. Karoliny Lanckorońskiej, mieszczącej się na terenie internatu /I piętro budynku/.Oprócz pamiątek dotyczących prof. Lanckorońskiej, która była historykiem sztuki, ale także żołnierzem Armii Krajowej w stopniu porucznika, w Izbie zgromadzono część zbiorów dr Stanisława Śliwy. Przez wiele lat będąc członkiem Towarzystwa Przyjaciół Wodzisławia i pasjonatem historii naszej małej ojczyzny zbierał eksponaty do stworzonej przez siebie w prywatnym domu ,,Galerii pod Brzozą”. Dzięki organizowaniu podobnych przedsięwzięć uczniowie, ale również mieszkańcy Wodzisławia i okolic, będą mogli nie tylko czcić pamięć o przeszłości, ale przede wszystkim kultywować tradycję i przekazywać innym wartości, o których wielu często zapomina. Warto i należy pamiętać! My PAMIĘTAMY o czynach naszych przodków! Udział młodzieży liceum w postaci słowa mówionego /recytacja/ oraz śpiewanego /utwory patriotyczne/ uświetniły konferencję podkreślając jej wyjątkowy klimat. „Niepodległa, niepokorna” –  tytułowe słowa pięknej pieśni podsumowały spotkanie. Nikt nie ma najmniejszych wątpliwości, że historia to wartość ponad wszystko; to wartość, o którą należy dbać, którą należy szanować, którą trzeba przypominać. Historia to MY!

Prezentacja- Konferencja „Pamiętamy o Żołnierzach AK”

Realizacja grantu- pokój relaksacyjny

• W związku z rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości, w dniu 12 listopada 2023 roku w Izbie Pamięci prof. Karoliny Lanckorońskiej odbyły się zajęcia warsztatowe z wychowankami mieszkającymi w internacie Zespołu Szkół w Wodzisławiu.

W tym roku nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję BohaterON. To kampania  mającą na celu upamiętnienie, uhonorowanie i bezpośrednią pomoc uczestnikom Powstania Warszawskiego. W czasie zajęć uczniowie realizowali scenariusz w oparciu o materiały organizatora „Ludzie wśród gruzów – o warszawskich Robinsonach”. Młodzież zapoznała się z informacjami biograficznymi oraz obejrzała animacje pokazujące losy pięciu bohaterów ukrywających się w zniszczonej Warszawie po upadku powstania. Zebrani z dużym zainteresowaniem śledzili film „Miasto ruin”, dzięki któremu mogli uświadomić sobie jak wyglądała stolica w tamtym okresie. Nauczyciel historii – Pani Zdzisława Kaczor przeprowadziła pogadankę omawiając zagadnienia związane z tematem zajęć. Uczniowie pracując w grupach uzupełniali karty pracy dotyczące bohaterów tragicznych wydarzeń, dowiedzieli się o heroizmie warszawiaków, ich wytrwałości, ale także o sposobach radzenia sobie w sytuacjach ekstremalnych: ze strachem, głodem czy zimnem. Młodzież wspólnie opracowała odpowiedzi na pytania: Jakie uczucia/emocje towarzyszyły „Robinsonom” podczas ukrywania się? Następnie dzięki dyskusji mogli wywnioskować: Co dzieliło bądź różniło relacje świadków?

Uczniowie chętnie dzielili się swoimi przemyśleniami oraz wyrazili swój podziw dla patriotycznych postaw bohaterów, którzy zdecydowali się zostać w stolicy.

Szkolnym koordynatorem akcji była Pani Aneta Rosół.